Posiadanie własnej strony internetowej jest marzeniem wielu osób. Czasem jest ona potrzebna do tego, aby rozkręcić własną firmę. Innym razem chcielibyśmy taką stronę mieć, aby móc realizować własne pasje. Czasem jednak sprawdzając oferty napisania takiej strony od zera spotykamy się z kwotami kilku tysięcy złotych i dochodzimy do wniosku, że raczej nie będziemy w stanie pozwolić sobie na taki wydatek. Tymczasem, warto wziąć pod uwagę jeszcze jedno rozwiązanie- WordPress. Jest to darmowy silnik do stron internetowych, który można pobrać, zainstalować na swoim serwerze, a następnie dostosować do własnych potrzeb. Taką stronę można stworzyć samodzielnie, ale też oferty adaptacji WordPressa na stronę internetową nie powinny być tak drogie, jak usługa napisania strony od zera, opartej o autorski system CMS. Jest to często i bardzo chętnie wybierane rozwiązanie, które na pewno trzeba wziąć pod uwagę.
Jakie strony na WordPress spotyka się najczęściej?
Ze względu na swoją specyfikę, WordPress doskonale sprawdza się jako strona blogowa, gdzie systematycznie będziemy mogli zamieszczać interesujące wpisy tematyczne. Dostosowując wygląd strony można wybierać spośród tysięcy darmowych szablonów, wiele z nich daje możliwość posiadania właśnie układu blogowego. Inne szablony- zarówno w klasycznej wersji strony głównej oraz podstron, jak i stron typu one-page- są idealną propozycją jako wizytówka dla małej firmy. Można więc w przystępny i przejrzysty sposób zaprezentować ofertę świadczenia usług wraz z danymi kontaktowymi. W ramach WordPress dostępnych jest także wiele szablonów, które umożliwiają bardzo estetyczne budowanie portfolio prac, tworzenie pięknych galerii i efektownych teczek projektowych. Można też zamówić wykonanie spersonalizowanego szablonu u grafika komputerowego i podpiąć go pod silnik.
Kiedy takie rozwiązanie sprawdzi się w praktyce?
Sam WordPress daje naprawdę wiele możliwości, z jego wykorzystaniem jednak może być nam trudno stworzyć rozległą stronę z dedykowanymi elementami, które będą pasowały do specyfiki danej branży. Jeśli ma się już bardziej konkretne wymagania i jeśli jakieś elementy wymagają pracy programisty na indywidualne zamówienie- pozostaje nam zwrócić się do odpowiedniej agencji informatycznej. Bardzo często jednak okazuje się, że możliwości, jakie daje nam WordPress są wystarczające i na start nie potrzebujemy niczego więcej. Warto więc zastanowić się, czy nie lepiej zacząć od wersji bardzo budżetowej i najprostszej na start, a jeśli okaże się, że nasze wymagania i oczekiwania są większe, dopiero wówczas przejść na coś bardziej zaawansowanego. Warto już teraz sprawdzić, w jaki sposób prezentują się szablony do stron opartych o ten silnik, aby zapoznać się z ich stylistyką. Sam silnik można wypróbować tworząc najprostszego bloga na subdomenie WordPressa, aby jeszcze przed dokonaniem jakichkolwiek inwestycji zobaczyć, że będziemy umieli się w tym odnaleźć i czy ilość funkcji nam odpowiada.