Tradycja swobód obywatelskich jest w Anglii bardzo silna. Na owe swobody składa się między innymi powszechne prawo do pracy, samozatrudnienia i bogacenia się, które to są postrzegane w zupełnie inny sposób. Szczególną różnicę widać w podejściu prawa i urzędów do kwestii założenia własnej działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. W jaki sposób założyć własną działalność? Co jest do tego potrzebne?

Nowe możliwości wraz z UE!

Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej otworzyły się dla obywateli Polski nowe możliwości związane z otwieraniem własnych firm na terytoriach innych krajów członkowskich. Polacy wybierają jednak najczęściej właśnie Wielką Brytanię i to nie tylko dlatego, że emerytura w Anglii jest z znacznie wyższej wysokości niż wypłacana w Polsce.
Założenie firmy w Anglii przez jakiegokolwiek obcokrajowca, w tym również Polaków, nie wymaga żadnych specjalnych pozwoleń i licencji. Polacy jako obywatele UE są traktowani na równi z rodowitymi Anglikami i w żaden sposób nie można spotkać się tutaj z łamaniem zasady równego traktowania .

Jak wygląda założenie firmy w Wielkiej Brytanii?

Założenie własnej działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii jest niezwykle proste i z punktu widzenia polskiego bardzo często zaskakujące. Aby założyć firmę w Anglii opierającą się na naszym samozatrudnieniu wystarczy wysłać uzupełniony i prosty formularz (wzór do pobrania w Internecie) na adres właściwego urzędu podatkowego do trzech miesięcy po rozpoczęciu wykonywania działalności. Czy może to być jeszcze prostsze?

Inne wymagania

Warto pamiętać jednak o tym, że o ile tak wygląda przeważnie założenie własnej działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii, to jednak brytyjskie prawo przewiduje kilka wyjątków od ogólnej zasady łatwości zakładania firmy. Większość z nich dotyczy pewnych sfer gospodarki, które brytyjski ustawodawca uznał za niezwykle ważne z punktu widzenia potencjalnych konsumentów – tak też wymóg uzyskania specjalnej licencji bądź też zezwolenia związany jest z usługami bankowymi oraz ubezpieczeniami, a także doradztwem inwestycyjnym i handlem. Nie są to jednak bariery nie do przejścia i działalność gospodarcza w Wielkiej Brytanii jest na wyciągnięcie ręki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *