Polscy przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na założenie własnej firmy poza granicami naszego kraju. Dzieje się tak z wielu różnorodnych powodów. Jedyni szukają miejsca, gdzie koszty prowadzenia firmy są mniejsze niż w kraju nad Wisłą, inni kilka czy kilkanaście lat temu wyemigrowali do tego lub innego kraju i aktualna sytuacja finansowa pozwala im myśleć o własnym biznesie. Jeszcze inni od zawsze marzyli o mieszkaniu w innym kraju świata i postanawiają zrealizować swoje marzenia. Są także polskie przedsiębiorstwa, które planują zagraniczną ekspansję i w związku z tym chcą otworzyć firmę w innym kraju. W zakładaniu firmy poza granicami pomagają firmy takie jak polska kancelaria prawna, która specjalizuje się w prawie danego kraju, reprezentuje swoich klientów przed tamtejszymi urzędami, a jednocześnie kontaktuje się ze zleceniodawcami w języku polskim. Działalność takich firmy jest dużą pomocą dla Polaków chcący prowadzić swój biznes w innym kraju.

Polacy myślący nad biznesem za granicą często decydują się na jeden z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Swoboda gospodarcza wspólnego rynku pozwala na łatwiejszy przepływ towarów, usług, ludzi i kapitału. Dzięki Wspólnocie łatwiej jest także zmierzyć się z formalnościami związanymi z zakładaniem własnej firmy. Jednym z krajów, które obierają Polacy jako miejsce siedziby swojej firmy jest Austria. W tym kraju działa też polska kancelaria prawna, która wspiera naszych rodaków w tworzeniu swojego biznesu w tym kraju (można ją znaleźć na w Wiedniu lub na stronie – Polska Kancelaria Prawna smr-law.at. Taka kancelaria jest nieocenioną pomocą. Pomoże wybrać odpowiednią formę prawną, doradzi co do wszystkich formalności i będzie wspierała tak w czasie zakładania, jak i dalszego funkcjonowania firmy w Austrii.

Jest to o tyle istotne, że austriackie prawo dzieli zawody na dwie kategorie: o nieograniczonym dostępie oraz reglamentowane. Chcąc prowadzić działalność w jednej z branż określanych jako wolne firmę można założyć bez trudu. Wystarczy rejestracja w dziale gospodarczym urzędu danego miasta. Sytuacja komplikuje się nieco jeśli działalność ma obejmować jeden z zawodów o ograniczonym dostępie. Wówczas konieczne będzie przedstawienie odpowiednich zaświadczeń potwierdzających posiadanie odpowiednich kompetencji do prowadzenia firmy o danym profilu. Dokumentami tymi mogą być świadectwa pracy, ukończonych kursów czy szkół. W Austrii honorowane są polskie dokumenty, jednak muszą one zostać przetłumaczone na język niemiecki przez tłumacza przysięgłego. Najtrudniej natomiast jest powołać do życia w Austrii firmę budowlaną, tutaj proces rejestracji jest niezwykle skomplikowany.

Polacy w wielu krajach świata przekonują ich mieszkańców, że są ludźmi pracowitymi, nie pozbawionymi smykałki do interesów. Powstaje także wiele firm zajmujących się obsługą Polaków na stałe czy czasowo przebywających zagranicą. Wzrost zapotrzebowania na tego typu usługi stanowi siłę napędową do rozwoju kolejnych firm otwieranych za granicą przez Polaków, z myślą o Polakach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *