Przedsiębiorcy, którzy planują rozwijanie swojej firmy często muszą wyjeżdżać w celach biznesowych. W trakcie takich podróży spotykają się z potencjalnymi partnerami biznesowymi, rozmawiają z przyszłymi klientami czy nadzorują powstawanie zamiejscowych placówek firmy. Częste wyjazdy wiążą się także z kosztami. Część z takich kosztów można zaksięgować w poczet kosztów firmowych.

Dojazdy, parkingi, paliwo

Jeśli wyjazd służbowy odbywa się samochodem służbowym, wówczas wśród kosztów, które można zaksięgować na konto firmy znajdą się koszty paliwa oraz parkingu takiego samochodu. Niezależnie, czy będzie to parking przy lotnisku, taki jak – atmosfera.eu, czy też parking w centrum miasta. Podobnie oprócz kosztów paliwa i parkingu kosztami firmowymi mogą stać się także koszty przejazdów kolejowych, autokarowych czy samolotowych. Także poruszanie się w obrębie jednego miasta komunikacją miejską – może zostać zaksięgowane w koszty firmy. Jednak, by tak się stało konieczne jest przedstawienie poszczególnych biletów, rachunków za paliwo czy parkingi. Brak takich dowodów płatności może skutkować koniecznością rozliczenia kosztów dojazdów ryczałtem, co w przypadku podróży po Polsce oznacza zaksięgowanie w koszty – 6 zł.

Dieta

W podróży służbowej każdemu pracownikowi, właścicielowi firmy także należy się dieta. W zależności od miejsca podróży może być ona bardzo zróżnicowana. W Polsce wysokość diety wynosi 30 zł, natomiast w podróży poza granice naszego kraju dieta zależna jest od kraju docelowego. Wysokość diety jest corocznie publikowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Podróżującemu należy wypłacić stosowną dietę, która staje się jednocześnie kosztem, który można zaksięgować w poczet kosztów działalności firmy.

Nocleg

Jeśli wyjazd służbowy zakłada przebywanie w danym miejscu dłużej niż jeden dzień, wówczas należy pokryć koszty noclegów. Zwrot kosztów może nastąpić na podstawie rachunku hotelowego, lub zostać naliczony ryczałtem w wysokości 150% stawki diety. Koszty noclegów także należy zaksięgować do kosztów firmowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *