Nie jest żadną tajemnicą, że w Polsce obowiązują relatywnie wysokie w stosunku do innych krajów obciążenia dla biznesmenów. Wysokie składki ZUS, stawki VAT czy niska kwota wolna od podatku to obciążenia finansowe, które nie nastrajają przedsiębiorców do tego, aby otwierać swoją działalność gospodarczą na terytorium naszego kraju. Powodem jest tutaj także wysoki stopień biurokratyzacji i niejasne przepisy, które w znacznej mierze utrudniają prowadzenie działalność. Z tej przyczyny wielu nowych przedsiębiorców decyduje się otworzyć swój biznes zagranicą. Dotyczy to w dużej mierze przedsiębiorców, dla których miejsce prowadzenia działalności nie ma znaczenia, bowiem oferują oni swoje usługi online oraz np. firm transportowych, których samochody i tak poruszają się po całej Europie, więc znaczenie gdzie jest główna siedziba firmy jest niewielkie.

Innymi powodami, dla których Polacy decydują się na zakładania działalności gospodarczej poza Polską jest chęć rozwijania już istniejącego biznesu. Jeśli firma rozwija się dobrze, a jej produkty czy usługi cieszą się dużym zainteresowaniem konsumentów, wówczas przedsiębiorcy zaczynają rozważać możliwość założenie oddziału firmy poza granicami kraju, co umożliwia kompleksową obsługę klientów w państwie, w którym znajduje się filia przedsiębiorstwa.

Przy tej okazji mogą jednak pojawić się pewne problemy. Należy pamiętać, że każdy kraj, nawet jeżeli jest w Unii Europejskiej i musi stosować się do standardów w niej obowiązujących, posiada także własne ustawodawstwo, w związku z tym prawo w kraju docelowym może różnić się od polskiego. Ponadto w każdym kraju spotkać można nieco inne formy prawne prowadzenia działalności, które charakteryzują się odmiennymi zasadami funkcjonowania, dlatego warto na początku zapoznać się z tymi formami prawnymi.

Kolejnym elementem, który może nastręczyć trudności jest kontakt z urzędami. W każdym państwie istnieje obowiązek rejestracji firmy, w Polsce jest to KRS, a np. w Hiszpanii – rejestr REA Hiszpania (http://biuroksiegowewhiszpanii.pl/registro-empresas-acreditadas-rea/). Większość formularzy oraz kontaktów odbywa się w rodzimym języku urzędników lub w języku angielskim, jeśli nie władamy doskonale jednym lub drugim mogą pojawić się problemy komunikacyjne. Dlatego też chcąc mieć pewność, że proces zakładania firmy przebiegnie pomyślnie i bez zakłóceń warto skorzystać z pomocy profesjonalnych firm, które zajmują się pośredniczeniem w zakładaniu firmy w innych krajach, dzięki czemu proces ten przebiega o wiele sprawniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *