Te dwa pojęcia często można usłyszeć w kontekście projektowania stron internetowych. Każdy chciałby, aby dało się wycisnąć z jego strony firmowej jak najwięcej- jak największe zainteresowanie użytkowników, jak najwięcej zapisań do newslettera, jak najwięcej konwersji. Odpowiednio zaprojektowana strona internetowa, zgodna zarówno z UI jak i z UX może nam to zagwarantować. Jednakże, jak zatroszczyć się o jedno i drugie?
UI oraz UX odpowiadają na zupełnie inne pytania
User interface skupia się bardziej na wszystkim tym, co wyświetlane jest użytkownikowi oraz w jaki sposób- może więc odpowiedzieć na pytanie o to, czego użytkownik używa pod względem technicznym do tego, aby zetknąć się z produktem. Tymczasem, user experience skupia się bardziej na doświadczeniach, wrażeniach i emocjach, jakie pojawiają się podczas tego procesu. Badane są więc potrzeby użytkownika oraz jego preferencje, a następnie wprowadza się takie zmiany, aby zwiększyć satysfakcję użytkownika poprzez polepszenie funkcjonalności serwisu czy też jego użyteczności. Podsumowując można powiedzieć, że user interface bardziej skupia się na aspektach technicznych, których nie ma w user experciene.
Projektowanie interfejsu- na czym polega?
Podczas projektowania serwisu ważny jest aspekt techniczny zorganizowania wszystkiego, co widzi użytkownik w ramach strony. Jednakże, aby projektować dobre interfejsy- również trzeba się wykazać sporą wiedzą oraz doświadczeniem. W ramach strony trzeba bowiem zorganizować całą treść, materiały multimedialne, zdjęcia oraz grafiki. Trzeba też zdecydować o technicznym układzie strony- takim, który będzie jednocześnie łatwy w odbiorze, intuicyjny, ciekawy oraz zapraszający do tego, aby wczytać się w stronę głębiej. Istotne jest to, jaki styl przewodni zostanie zastosowany na stronie, jakiego typu grafiki zostaną dobrane, w jakiej kolorystyce oraz ilości. Ważne jest wyeksponowanie marki oraz to, jak jej wizerunek kształtuje te interfejs strony, jaki został zaproponowany.
Współpraca ze specjalistą od UX
Wszystkie te aspekty techniczne mają oczywiście wpływ na całościowe wrażenia, jakie wywiera na użytkowniku strona, a więc kształtują także aspekty związane z user experience. Nawet najpiękniejszy interfejs z najdroższymi grafikami może zostać źle odebrany przez użytkowników, może być trudny w odbiorze i nieprzyjazny. Może się okazać, że sposób wykonywania konkretnych czynności na stronie może być skomplikowany i zniechęcający. I tutaj pojawia się rola projektanta user experience, który zajmuje się właśnie tym, w jaki sposób strona jest odbierana. Jak więc można zauważyć, kluczem do sukcesu jest troska zarówno o UI jak i o UX jednocześnie i współpraca dwóch projektantów, którzy specjalizują się w swoim dziedzinach. W taki sposób można spróbować stworzyć produkt niemalże idealny, który będzie miał szansę sprawdzić się w praktyce i być efektywnym narzędziem marketingowym.