Inwestorzy mogą zetknąć się z wieloma artykułami, które mówią o trendzie ekologicznego budowania domów. Za tym stylem, a także za proekologiczną polityką Unii Europejskiej pożądają także nasze polskie przepisy, co do norm budowy nowych domów. W świetle nowych przepisów, które obowiązują od 2021 roku w naszym kraju wszystkie nowe budynku już praktycznie muszą być energooszczędne. Wobec tego, jak wygląda obecnie budowa domu?
Ogromny nacisk kładziemy na kwestię energooszczędności
Dla wszystkich jest to temat priorytetowy. Dlatego też nowoczesne domy muszą posiadać odpowiednie ocieplenie, ciepłe okna o dobrym współczynniku przenikania ciepła, a także ogrzewanie zgodne z normami (nie może to być kocioł na paliwo stałe). W praktyce, mogą to być zarówno domy budowane w technologii szkieletowej jak i budynki murowane.
Analizując przepisy dotyczące budowy domu na pewno natkniemy się na zalecenia, które mówią o tym, że najlepiej, aby budynek był w jak największym stopniu samowystarczalny, a więc aby korzystał z odnawialnych źródeł energii. Tym samym mowa tutaj o instalacji fotowoltaicznej czy adaptacji pompy ciepła. Zwiększanie energooszczędności budynku jest możliwe chociażby poprzez nowoczesny system rekuperacji. Wszystkie te usprawnienia pozwalają później zmniejszyć koszty utrzymania budynku, co jest tak naprawdę bardzo korzystne dla samego inwestora.
Wybieramy odpowiedni projekt domu
Już na starcie musimy określić, jakiego typu budowa domu nas interesuje. Z roku na rok bowiem wzrasta zainteresowanie inwestorów technologią kanadyjską. W przypadku takich domów cała konstrukcja jest wykonywana z drewna, a to pozwala zmniejszyć koszty całościowe inwestycji, a także skrócić czas potrzebny na wybudowanie domu. Takie domy nie muszą mieć drewnianej elewacji wbrew powszechnemu przekonaniu- jak najbardziej mogą być tynkowane. Alternatywę stanowi technologia murowana, jakże popularna w naszym kraju już od lat.
Kolejnym istotnym krokiem będzie wybór odpowiedniego projektu domu. Jest to jeden z początkowych etapów działań inwestorów, który najczęściej następuje w momencie, kiedy mamy już działkę, a także kiedy dysponujemy już wypisem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Tym samym, chcielibyśmy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, a do tego konieczny jest projekt domu zawierający szkice wszystkich instalacji i przyłączy.
Odwiedzając biuro architektoniczne warto mieć już w głowie pewien zarys tego, na jakim domu zależy nam najbardziej. Dobrze jest też przeanalizować sposób możliwej adaptacji budynku do posiadanej działki, nie bez znaczenia są tez kwestie związane z energooszczędnością inwestycji. Na każdym etapie procesu starania się o pozwolenie na budowę domu pomocne mogą okazać się porady prawne. Mogą one dotyczyć chociażby prawa własności działki czy innych kwestii związanych z prawem budowlanym.
Uzyskanie pozwolenia na budowę warunkuje wszelkie późniejsze działania i daje zielone światło do wejścia w teren z nasza ekipą. Jednakże, aby było to możliwe- musimy się zatroszczyć o wszystkie kwestie formalne.
Więcej informacji znajdziesz na https://drewdom.com/