Rejestracja własnej działalności gospodarczej brzmi jak coś skomplikowanego i wymagającego dopilnowania szeregu kwestii formalnych. Rzeczywiście, tak samo jak i w Polsce, na starcie trzeba przebrnąć przez szereg dokumentów, pozwoleń i wniosków, aby móc zostać przedsiębiorcom. Czytając jednak wypowiedzi ekspertów można wywnioskować, że hiszpański system prawny jest raczej przyjazny dla osób chcących pracować na własny rachunek. Zarówno w kwestii rejestracji podmiotu jak i późniejszych rozliczeń z urzędem podatkowym.
Założenie spółki to sensowna alternatywa dla działalności jednoosobowej
Rodzaje spółek, jakie zostały przewidziane w Hiszpanii do złudzenia przypominają te, które znamy z naszych polskich warunków. A jednak, w Hiszpanii znacznie częściej korzysta się z możliwości założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wielu przedsiębiorców decyduje się nawet na jej założenie zamiast rejestrowania jednoosobowej działalności gospodarczej. Za pewne ze względu na fakt, że można taką spółkę zarejestrować w pojedynkę, daje ona duże możliwości i elastycznie dopasowuje się do potrzeb przedsiębiorstwa, a także daje duże perspektywy rozwoju na przyszłość.
Hiszpańskie prawo przewidziało nawet specjalny wariant lokacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w wariancie dla nowych przedsiębiorstw. Oznacza to, że w przypadku rejestracji takiego podmiotu formalności zostały ograniczone tak, aby rejestracja trwała krócej. Tak czy inaczej, założenie firmy w Hiszpanii wraz ze wszystkimi, niezbędnymi kwestiami formalnymi trwa około 6 tygodni czasu. Po tym czasie można korzystać z pełni przywilejów przedsiębiorcy.
Czy ktoś może nam doradzić, jakie rozwiązanie jest najlepsze?
Założenie firmy w Hiszpanii w formie spółki jako alternatywa dla samozatrudnienia? Jest to pewna nowość, a co za tym idzie niejednokrotnie trudno jest zdecydować, czy faktycznie spółka jest tutaj lepszym i korzystniejszym podatkowo rozwiązaniem. Trzeba bowiem jeszcze dodatkowo wziąć pod uwagę, że w przypadku rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej nie ponosimy tak naprawdę niemalże żadnych kosztów. Z rejestracja spółki jest już inaczej- konieczna jest wpłata 3 000 euro w formie kapitału startowego. W sytuacji, w której decydujemy się na rejestrację spółki w pojedynkę- musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia pełnej kwoty.
Cechą charakterystyczną takiej spółki jest fakt, że jej uczestnicy odpowiadają za jej losy tylko i wyłącznie do wysokości wniesionego w nią kapitału. To ogromna zaleta takiego rozwiązania. Tym samym ich majątki prywatne są całkowicie chronione. Z pewnością także i ten aspekt działa przekonująco na osoby potencjalnie zainteresowane prowadzeniem biznesu w Hiszpanii.
Jak więc widać- podjęcie decyzji może być trudne. Dlatego też warto zgłosić się chociażby do firmy accountingservicesinspain.com. Pracujący tutaj specjaliści będą w stanie doradzić nam zarówno w kwestii tego, jaką formę działalności wybrać, jak i będą mogli zająć się kwestiami naszych rozliczeń podatkowych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko jest rozliczone poprawnie i zawsze w odpowiednim terminie.