Keramzyt ogrodniczy- przyda się na każdej działce

Keramzyt jest kruszywem o bardzo wielu zastosowaniach, a jednym z nich jest właśnie możliwość wykorzystywania go w ogrodnictwie. Cechą charakterystyczną keramzytu jest to, że jest to materiał bardzo lekki, posiadający wyjątkowo porowatą strukturę. Nabiera on takich właściwości w procesie wypalania w piecu w temperaturze ponad tysiąca stopni. Keramzyt posiada charakterystyczny, brązowy kolor, a także jest odporny na działanie pleśni, bakterii i grzybów. Jest materiałem niepalnym, a także wyróżnia go wysoka zdolność podciągania kapilarnego wilgoci. W przypadku, kiedy zjawisko to nie jest do końca pożądane- istnieje możliwość jego impregnacji.

Jakie ogrodnicze zastosowania może mieć keramzyt?

W sklepach można kupić specjalny keramzyt ogrodniczy, który już jest przystosowany do tego, aby używać go w ogrodzie bądź też do uprawy roślin doniczkowych. Warto jednak wiedzieć, że materiał ten jest sprzedawany w różnych frakcjach- kuleczki keramzytu mogą być więc bardzo drobne lub też odrobinę większe. Chcąc zastosować ten materiał w swoim ogrodzie warto wejść na stronę https://leca.pl/produkty/inne-zastosowania/lecar-keramzyt-ogrodniczy-l/. To, co na pewno warto wiedzieć jeszcze zanim zdecydujemy się na użycie tego materiału to:

 

  • Keramzyt ogrodniczy doskonale poprawia strukturę każdej gleby poprzez jej odpowiednie natlenienie. To właśnie keramzyt sprawia, że korzenie roślin mogą znacznie lepiej zaopatrywać się w tlen, co sprzyja ich rozrastaniu się, a ogranicza procesy gnilne. Tym samym, keramzyt zmniejsza ryzyko podgniwania korzeni oraz występowania rozmaitych chorób grzybowych.
  • Keramzyt można zastosować wszędzie, gdzie chcielibyśmy w jakiś sposób rozluźnić glebę. Może stanowić dodatek do czarnoziemu, ale tez będzie bardzo dobrze rozluźniał gleby gliniaste, mokre i ciężkie.
  • Keramzyt można z powodzeniem stosować do poprawy jakości gruntu, który nadmiernie namaka i trudno wysycha. W takim przypadku warto nasypać grubszą jego warstwę, którą w kolejnych krokach odpowiednio się zagęści. Keramzyt odpowiednio „dozuje” roślinom wilgoć, którą pochłania w siebie, a tym samym poprawia ich wzrost.
  • Keramzyt ogrodniczy można stosować jako drenaż. Sprawdza się to zarówno na dużą skalę w ogrodach jak i na mniejszą skalę w uprawie roślin doniczkowych. Dzięki ułożonej warstwie drenażowej można łatwiej odprowadzać nadmiar wody z doniczki i zapobiegać jej zastojom.
  • Keramzyt może być wykorzystywany w systemach semi- hydroponicznych przy uprawie roślin bez ziemi. To najprostsze i najtańsze wykorzystywane medium.
Keramzyt ogrodniczy- przyda się na każdej działce
Przewiń do góry