Porady prawne dla biznesu- czy warto z nich korzystać?

biznes laptop

To oczywiste, że prowadzenie firmy przez dłuższy czas prędzej czy później może oznaczać konieczność zmierzenia się z sytuacjami, w których pomoc prawnika jest wprost nieodzowna. Dzieje się tak nie tylko w momencie, kiedy pojawia się jakaś sytuacja konfliktowa, czy kiedy dostajemy powiadomienie z sądu. Za pewne też z tego względu dobrze jest mieć gdzieś pod ręką kontakt do kancelarii, w której będzie można szybko i wygodnie umówić się na spotkanie. Może się okazać, że w takiej sytuacji będzie nam bardzo zależeć na czasie. Z pewnością wygodnym rozwiązaniem jest znalezienie kancelarii, do której po prostu można fizycznie udać się na spotkanie, chociaż porady prawne online obecnie również nie należą do rzadkości.

Każda kancelaria ma swoją specyfikę oraz swój obszar specjalizacji. Już podczas przeglądania strony internetowej kancelarii będziemy mogli zorientować się, czy pracujący w niej prawnicy będą w stanie zająć się obsługą prawną naszej firmy. Czasem mogą to być jedynie jednorazowe porady prawne pozwalające wyjaśnić zawiłości ustaw i przepisów, a czasem może to być długofalowa pomoc prawnika w konkretnej sprawie. Więcej informacji na temat obsługi prawnej dla firm można szukać na stronie https://www.smr-law.at/pl/specjalizacje/.

Pomoc przy przygotowaniu odpowiednich dokumentów

Przygotowanie wzorów umów i specyfikacji, jakie będą zawierane z klientami firmy jest już zadaniem tak naprawdę na sam start prowadzonej działalności. Podobnie zresztą jak umowy, które będziemy chcieli przedłożyć pracownikom przez siebie zatrudnianym. Możemy oczywiście wszystkie te dokumenty przygotować samodzielnie- dobrze jednak, aby sprawdziła je osoba, która dobrze zna prawo. Z jednej strony, prawnik doradzi, jakie dodatkowe zapisy chroniące nasze interesy mogą jeszcze znaleźć się w takim dokumencie. Z drugiej strony, prawnik będzie mógł przeanalizować, czy zawarte w dokumentach sformułowania nie są sprzeczne z obowiązującym prawem i czy nie stawiają wykonawcy na miejscu uprzywilejowanym w sposób nieuprawniony. Pamiętajmy bowiem, że takie zapisy nie stanowią dla nas twardych argumentów w sądzie. Dlatego chcąc mieć pewność, że faktycznie prawo stoi po naszej stronie- warto podejść jak najbardziej profesjonalnie do przygotowania treści takich umów.

A co z dokumentami na stronę internetową?

Być może na początku możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale jeśli razem z rozruchem firmy ma się też odbyć rozruch naszej firmowej strony internetowej- potrzebne mogą się nam okazać takie dokumenty jak regulamin usług świadczonych drogą elektroniczną, a także polityka prywatności. Ustawa o prawach konsumenta nakłada bowiem na właściciela takiej strony szereg obowiązków informacyjnych, którym ten musi sprostać. Przygotowanie takich dokumentów dla osoby niedoświadczonej może być kłopotliwe- na szczęście to zadanie również można powierzyć doświadczonemu prawnikowi. Raz stworzone dokumenty mogą nie wymagać modyfikacji przez lata, być może okaże się, że jest to jednorazowy wydatek. Tymczasem, dobrze jest mieć taką pewność, że wszystkie dokumenty, jakie posiadamy na stronie chronią nas w odpowiedni sposób i zawierają dokładnie to, co powinny.

 

Porady prawne dla biznesu- czy warto z nich korzystać?
Przewiń do góry