Alternatywą dla jednoosobowej działalności gospodarczej jest założenie spółki w Hiszpanii. Dla wielu osób jest to znacznie bardziej sensowna opcja od samozatrudnienia w działalności jednoosobowej. Spółka daje możliwość prowadzenia biznesu przez kilku wspólników.
W Hiszpanii istnieje przynajmniej kilka rodzajów spółek, a każda z nich posiada inną charakterystykę i będzie odpowiednia do innych celów. Co istotne, rodzaje tych spółek są dość podobne w Hiszpanii, co w Polsce. Możemy między innymi wyróżnić spółkę z ograniczoną odpowiedzialność oraz ten sam rodzaj spółki, ale w wariancie dla nowych przedsiębiorstw. Ponadto, pozostaje jeszcze spółka akcyjna, a także komandytowa. Jak można się domyślić, rejestracja takiego podmiotu jest czasochłonna, a załatwienie wszystkich formalności może potrwać nawet do pięciu tygodni czasu. Trzeba też przebrnąć przez szereg formalności. Dlatego też w Hiszpanii stworzono dodatkowy wariant dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością- nowe przedsiębiorstwo, gdzie formalności ogranicza się do minimum, a rejestracja trwa zaledwie dobę. Jest to bezsprzecznie jeden z najpopularniejszych sposób na prowadzenie spółki o małej lub średniej wielkości w Hiszpanii- stąd też te ułatwienia. Warto także wiedzieć o tym, że stawka podatkowa w Hiszpanii wynosi 25%.
A co w przypadku większych firm?
Średnie oraz duże firmy zazwyczaj działają w ramach spółek akcyjnych- najpopularniejszych w Hiszpanii. Jest to taki rodzaj spółki, gdzie akcjonariusze odpowiadają za spółkę tylko i wyłącznie do wysokości włożonego do niej wkładu. Aby taką spółkę założyć potrzeba minimum trzech wspólników, musi też zostać spełnione wymaganie odnoszące się do minimalnej wartości kapitału. Każdy ze wspólników zobowiązuje się do wpłaty co najmniej ćwierci kapitału zakładowego, którego wartość minimalna na dzień dzisiejszy została ustalona na 60102 euro. Wszystkie wymagania, a także cechy charakterystyczne takiego typu spółki potwierdzają, że jest to raczej rodzaj działalności, która będzie odpowiednia dla większych firm.