Przestrzeń biura to miejsce, w którym spędzamy znaczną część naszego czasu w ciągu tygodnia, dlatego też powinna ona zostać zaaranżowana w taki sposób, by pracownikom przebywało się w niej dobrze. By czuli się w biurze swobodnie, ale jednocześnie takie miejsce powinno zachować funkcjonalność i wygląd biura. Z tych właśnie przyczyn aranżacja przestrzeni komercyjnych to bardzo ważny element pracy projektantów wnętrz. Przestrzenie, na które powinni oni zwracać szczególną uwagę to: recepcja, kuchnia i stołówka, poszczególne pokoje biurowe oraz opcjonalnie strefa chilloutu.

Recepcja

Stanowi wizytówkę firmy. To pierwsze pomieszczenie, z którym stykają się odwiedzający firmę gości. Im większa firma tym donioślejsza rola recepcji, elementami na które należy zwrócić uwagę są przede wszystkim lada recepcji. Powinna być ona elegancka i funkcjonalna, tak by recepcjoniści mieli w niej wszystko, co jest im potrzebne do pracy. Jeśli firma ma zwyczaj prosić gości o zaczekanie w recepcji dobrze jest ustawić w niej kanapę, fotele oraz ławę. Ława tak jak ta – ławy drewniane buk, może pełnić także rolę miejsca, na którym dział marketingu może rozkładać ulotni informacyjne o firmie.

Strefa Chilloutu

Strefa chilloutu to stosunkowo nowy wynalazek, które do polskich biur dopiero wkracza. Założeniem jest tutaj to, że pracownicy, którzy mogą się w trakcie dnia pracy zrelaksować i zupełnie oderwać od spraw biznesowych, po powrocie są bardziej efektywni. Ponadto taka sfera pełni funkcję integracyjną, co jest szczególnie istotne dla tych firm, które starają się stworzyć ład korporacyjny oraz pogłębiać identyfikacje pracownika z firmą.

 Biura

Przestrzeń biurowa powinna być ergonomiczna i funkcjonalna. W przypadku wystroju wnętrz biurowych znaczenie będzie miał nie tylko zmysł estetyczny projektanta, ale także przepisy Bezpieczeństwa i Higieny pracy, które jasno mówią o prawidłowym ustawieniu komputerów, odpowiednim oświetleniu czy wysokości krzeseł biurowych. Obok spełnienia tych warunków aranżer powinien także wziąć pod uwagę estetykę i urządzić przestrzeń w taki sposób, by przebywanie w niej było dla pracowników komfortowe.

Kuchnia

Aranżują kuchnie należy wyposażyć ją we wszystkie niezbędne elementy, takie jak ekspres do kawy, mikrofalówkę, lodówkę oraz zlew kuchenny i wystarczającą liczbę szafek, aby pracownicy mogli przechowywać w niej swoje kubki i jedzenie. Koniecznie należy zadbać także o wystarczającą liczbę miejsc siedzących oraz stoły to spożywania posiłków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *